Dřevěné kolíčky

1. srpna 2017 v 10:32 | Petra |  Potkala jsem, našla jsem

Synonymem ke slovu pátek je blázinec na silnicích i v supermarketech. Normální člověk to ví, a proto se tomu vyhne jak může. Jede dřív z práce, nakoupí si jiný den… No, tak já bohužel ta světlá výjimka nejsem a pravidelně přispívám k tomu všeobecnému rozruchu, zmatku a ano, přiznávám, nervním řidičům v kolonách.

Tak tedy jeden pátek, když jsem opět stála kilometrovou frontu u pokladen a v hlavě už jsem měla přehraný plán na celý víkend ( co je třeba udělat, umýt, vyprat … však to znáte a polovinu toho stejně nikdy nestihnete ) jsem se z nudy začala rozhlížet po regálech a tam, mezi sladkostmi, prezervativy a vůněmi do auta jsem je uviděla... dřevěné kolíčky.


Úplně mi evokovaly vzpomínku na dětství a s velkou nostalgií musím říct, že jsou stejné jako kdysi, vůbec nic se na nich nezměnilo… věšíte prádlo, věšíte, věšíte a najednou pink…. kolíček se Vám rozletí v ruce, tak ho seberete ( pokud jste rychlejší než pes ), dáte do košíčku a potom na konci měsíce si hezky sednete a poskládáte si je všechny zase dohromady.

Co jsem se dočetla o údržbě a výhodách, měly by vydržet déle jak plastové, pokud je nenecháváte na šňůře venku. V případě ušpinění je stačí vyvařit ve slané vodě.

Taky jsem narazila díky nim na to úžasné slovo KRAMLÍK, které se používalo i u nás, ale s věkem z mojí hlavy jaksi vymizelo.

Tedy vítejte dřevěné kramlíky a s bohem plastové kolíčky. Do budoucna mám spadeno na úplně původní jednoduchý kolíček. Na fleru jsem našla jednu prodávající paní… tak už vím, co si budu přát k svátku :)

A jen tak mezi řečí, hledala jsme něco o historii kolíčků, ale bohužel jsem toho moc neobjevila. Dočetla jsem se, že byl patentovaný r. 1700, ten úplně prvotní byl samozřejmě celodřevěný ve tvaru V. Název má odvozen pravděpodobně od slova kůl.


Pamatujete ?


zmestskeslecny.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama