hrad Helfštýn - akce Hefaiston 2017

29. srpna 2017 v 8:00 | Petra |  Výlety

Léto se nám pomalu blíží ke konci, na ránech je to znát, ale v sobotu na akci Hefaiston 2017 se přihlásilo ještě v plné síle.... víc než v plné, řekla bych.


Od 25. do 27. srpna se uskutečnilo 36. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston na hradě Helfštýn (u Lipníku nad Bečvou ). Hefaiston je odvozen od boha Héfaistose, syna Dia a Héry a v řecké mytologii je bohem ohně i kovářství.

Na daný víkend jsme se rozmýšleli mezi Dožínkami na Edenu v Bystřici nad Pernštejnem, ale nakonec vyhrála tato akce a nelitovali jsme.

Atmosféra je opravdu nezaměnitelná - vůně kouře a železa, zvuk kovadlin, spousta pohodových lidí a co nás překvapilo i pejsků! což je fajn tip, pokud také řešíte co s pejskem a kam všude ho můžete bez problému vzít. Tady měli na každém kroku plné misky vody, ale se stínem to měli chlupáči horší. I my jsme měli co dělat, abychom se neroztekli.

Vesměs se program skládá ( nemyslím to nějak stroze, to jen pro představu ) ze stánků, jídla, pití, prohlídky hradu a s tím spojených děl, soutěží a v 18:00 začíná hodinový koncert.

Přijeli jsem odpoledne v sobotu kolem čtvrté a krásně jsme vše stihli ( nejsme vysedávací tipy, ale věřím, že by se to dalo pojmout i jako celodenní akce). Dojet můžete až pod hrad, kde na Vás čeká obrovské parkoviště ( parkovné 60 Kč, což je úplně v pohodě) a byli tam i tací, co stanovali. Pro bezautovou variantu byla zajištěná i autobusová doprava.

Poté cestu na samotný hrad lemují stánky všeho druhu ( ale žádní ,,vietnamci", perníková srdce atd.) především kožené věci, kované, starožitnosti a umělecké šperky, nože, originální oblečení ( tady jsem si nevím proč koupila harémové kalhoty - vždy jsem je odsuzovala, za což se teď zpětně neskutečně omlouvám ), dřevěné hračky, vařečky atd atd. Samozřejmě nechyběly všude ani stánky s jídlem - pivo i kofola vyšla na 30 Kč a klobása třeba na 60 Kč, což taky není žádná tragédie…

Potom, co jsme zdolali stometrový kopec od stánků k hradu, jsme dorazili k pokladně, vstupné pro dospělého bylo 200 Kč. Vevnitř opět jídlo, pití, nějaké menší stánky. Samotný hrad je opravdu nádherný, je to rozlehlá polo zřícenina - moc vnitřních prostorů už nemá a jsou volně přístupné, spíše sklepení, které se právě využilo pro část vystavovaných děl, jiná byla posetá po nádvoří a některá byla tedy neskutečná! Prohlídka Vám může zabrat hodinu až dvě, podle toho, jak moc spěcháte. Dále natrefíte na různé prezentace kovářských škol a jejich díla, kovářské trojboje, práci kovářů naživo, můžete si vyrazit minci...

( důležitá poznámka - záchodů bylo dost a byly čisté i s toaletním papírem :) )

Uprostřed dolního nádvoří bylo potom pódium a v 18:00 tam začínal program - my v sobotu měli ( a na to jsem se těšila nejvíce ) skupinu Tomáš Kočko a orchestr. Povětšinou se sedělo kolem na trávě ( pokud příští rok vyrazíme, rozhodně deku s sebou ), někdo tančil na malém parketu nebo se postával okolo. Nikdo si nezavazel, do nikoho nestrkal, nerozčiloval se… jak to klasicky na koncertech bývá.

Posluchali se úúúžasně a i se mnou to v sedě rytmicky šilo. Pokud skupinu neznáte, tady Vám dám ukázku písně, kterou hráli i tam a jenž mě okouzlila, jmenuje se Svatojan:
Příští rok tedy bereme pejska, deku, víc peněz a razíme znovu :)

zmestskeslecny.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama