Semenaření, semínka

2. srpna 2017 v 8:00 | Petra |  Potkala jsem, našla jsem
Jestli jste si všimli, poslední roky se vrací trend jménem semenaření. Ani já nejsem výjimkou a tak trochu jsem tomu propadla. Musím přiznat, že po prvotních peripetiích jsem našla s velkou úlevou knížku, která je opravdu ÚŽASNÁ a všem ji doporučuji ( napsaná polopaticky a obyčejně ):


A nezávisle na knížce již třetí rok objednávám semínka, množím a vracím u organizace Gengel, který shodou okolností, jak jsme zjistila až mnohem později, tuto knihu právě vydal :)

Tady dávám odkaz:
http://gengel.cz/

Na jejich stránkách a semínkách mne fascinují hlavně příběhy, které se k některým odrůdám vážou a pocit, že dělám něco dobrého - pomáhám. Letos jsem si objednala ( mimo jiné ) třeba okurky ,,OD KUCHAŘKY NATAŠI", které když jsem dala rodině uhádnout - co je to? Nikdo nevěděl … Ale hlavně, jsou úžasné - nehořknou, mají tvrdou slupku, tedy slimáci jsou bez šance a chuťově jsou velice dobré. Přidávám si je tímto oficiálně do každoročního plánu s názvem Výsev na jaře.Poprvé letos jsem tuším v OBI objevila tato semínka - NOSTALGIE, která mne zaujala nejdříve obalem ( ten jsem si schovala k dekoraci ). S nadšením jsem si nabrala hned pár balíčků na zkoušku - květiny a bylinky. Z bylin mi jediná levandule nevzešla, jinak musím pět samou chválu. Semínka po otevření neskutečně voní, vyrostly zdravé a silné rostlinky. Další plus je cena, v průměru jsem za balíček dala od deseti do patnácti korun.


Další variantou, ale tu jsem nikdy nestihla vyzkoušet, je velmi známá webová adresa - seminkovny.com. Na vybraných místech ( obchodech, knihovnách ..) najdete krabičku se semínky, kde si zdarma vyberete, vypěstujete a zase donesete nazpět. Dělají i kurzy, jak jsem si letos všimla, což je mazec, když ještě nějaký ten rok nazpět aby si člověk informace vyčaroval.

O původních odrůdách a semenaření byly také zmínky i v mém oblíbeném pořadu na ČT 1 - Herbář. To je také pro mě srdeční záležitost. Ale tam jsem bohužel vyčmuchala odkaz na rakouské stránky a v objednávání ze zahraničí nemám praxi, za to mám obavu :)

Semenaření si moc užívám. Je to jedna z těch věcí našich babiček, která byla úplně běžná a obvyklá. Vnímám to, jako správný a úplně přirozený koloběh mezi přírodou a pěstitelem. Navíc Vám odpadá každoroční nákup semen, protože si je jednoduše sami vypěstujete, budou Vás tedy stát pouze prvotní investici.

Bohužel odrůdy F1 nejsou vhodné pro semenaření, pokud byste se rozhodli a vzali prostě to, co máte doma - jelikož od těch nehybridních odrůd si při semenaření neuchovávají své vlastnosti. Nejsou geneticky stabilní, tudíž Vám třeba další rok mohou vyrůst rostlinky horších vlastností…. nebudou mít třeba rezistenci vůči chorobám, nebo mít malé výnosy, jinou barvu či tvar plodů. Taky jsem zkoušela, konkrétně rajčata a vyrostly buď bez plodů, nebo měla jen dva tři malinké.

Je samozřejmé, že ne všechny odrůdy budou ve Vašem kraji prospívat, ne všechny Vám budou chutnat ( i tuto zkušenost mám již za sebou ) a ne u všech se Vám podaří bezpečně dočkat semínek ( třeba mrkev, která má semena až druhý rok, tedy musí přečkat zimu) . Nebo nedej bože si je špatně vysušíte a ony Vám splesnivý, dají se do nich červíci a vy o ně přijdete …. stejně jako kdysi naše babičky. Tenkrát, podle dochovaných vzpomínek mého táty, stačilo jen cinknout vedle na sousedku a bylo to. My to máme složitější, ale věřím, že se taky jednou zase dočkáme.

Zkuste to taky!

zmestskeslecny.blog.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama