Vraťme půdě

8. srpna 2017 v 7:50 | Petra |  Co se děje venku
Přítelova babička nás naháněla, když jsem vyhazovala odpadky, abychom slupky, odkrojky atd. házeli do kyblíčku, který byl určený na kompost ( kyblíček v kuchyni pěkně smrděl a já se i právě proto tomu bránila ). Za další to byla svým způsobem otrava, neustále na to myslet. Nechápala jsem ani důvod ( je to osm let nazpět, teď už ten důvod chápu ). Říkávala vždycky, že půdy je málo a je třeba ji vracet zpátky. A já s ní, po pár letech, kdy jsem otevřela konečně oči a podívala se do přírody a stala se ze mě malá zahrádkářka, musím souhlasit.

Dobré a kvalitní půdy je opravdu velice málo a nic není jednoduššího a přirozenějšího než kompost. Jeden čas jsem dokonce přemýšlela o Vermikompostéru. V té době ještě nebyl tak obvyklý a populární, tudíž odradila mě od toho nejen cena ale i žížaly. Nechtěla jsem, aby chuděry cestovaly Bůh ví odkud. Teď o něm zase přemýšlím, láká mě žížalý čaj, který bych použila na květiny doma a na balkonovky. Vyhlídla jsem si tento ( vypadá hezky a bude mi ladit s barvou kuchyně ):Opravdu o něm živě přemýšlím, tak pokud si jej pořídím, dám vědět zážitky. Nebo pokud jej někdo máte, budu ráda za zpětnou vazbu.

Tak přibližně před dvěma lety jsme si tedy založili kompost na naší malé zahradě a já poctivě doma k třídění odpadu ( plast, papír, hliník, sklo ) i kyblíčkuji... Někdy, když není čas jej odnést, hlavně v létě, mě obestře nostalgická vzpomínka. Letos jsme ten starý kompost - po babičce - likvidovali a s úsměvem jsme nacházeli několik věcí, převážně nožů, které se kdysi záhadně ztratily. Bohužel některé už nebyly použitelné. Příroda vykonala svoje a kompostovala.

Vůně zdravého kompostu je skutečně úžasná a celá naše zahrada, především brambory, nám to vrací na úrodě. Je to nádherný koloběh. Jako se říká, že na hnoji vše začíná i končí, tak podobně to platí i o kompostu. Co ze zahrady vzešlo, se do ní zase částečně vrátí. Je to poděkování od nás pro ni. Pokud zvládáte pěstovat zeleninu ( alespoň jakž takž, protože někdy je to opravdu boj ) bez chemie, víte, co si do půdy vracíte i přes kompost - zase jenom zdravou hlínu, ze které vyrostou zdravé rostlinky a tak pořád dokola.

Další možností, které bych využila, nemít kompost, jsou kontejnery na bioodpad. Jsou na sídlištích mezi bytovkami, ale dokonce i na vesnicích, jak jsem si všimla. Žiji v přesvědčení, že se biodopad opravdu dostane do půdy a neskončí na klasickém smetišti - prosím, nechejte mne v tom, jestli víte co je za oponou :) Děkuji

Článků proč kompostovat, co ano co ne, jak nejlépe... je celá řada... i knih ( také máme dokonce dvě doma) . Ale nejdůležitější je stejně prostě začít a vědět, proč zrovna já to dělám.

Moje dnešní rozloučení proběhne prosbou - Půdy je málo, vracejte ji zpátky.

zmestskeslecny.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama