Brutnák lékařský

5. září 2017 v 19:24 | Petra |  Co se děje venku
Už po tři roky jej sázím na balkoně do truhlíku ze semínek a on mi buď vůbec nevyrostl, nebo třeba letos mi ho zlikvidovaly mšice snad během jednoho týdne - nevykvetl. A pak, z ničeho nic ( i když chodím každý den na zahradě kolem hroudy hlíny, která se vykopala ze základů na udírnu cca měsíc zpátky) si až dnes všimnu, že na ní vyrostla krom plevele jedna veliká rostlina a právě Brutnák... kde se tam vzalo semínko, když jsou záhonky na druhém koci zahrady a jak to, že jsem si ho nevšimla dřív a slepá chodila kolem?Vesmír je moc milý, že mi to tak pěkně vynahradil ...

Brutnák je totiž skvělá rostlina a já z níc chtěla hlavně květy, ale dá se zpracovat až na kořen celá.

Třeba z listů a mladých květů můžete udělat klasicky čaj na pocení, při onemocnění dých. cest - má protizánětlivé účinky a slouží i jako mírné sedativum.

V jedné knížce - 500 nej. receptů lidové medicíny - píší: ... má pozvolný nástup účinku, neprojeví se hned, tedy ho musíme používat déle ... a kousek dál je napsáno, že ... obsahuje pro tělo jedovaté látky, tedy se máme vyhnout dlouhodobého užívání... což se nějak bije s první částí dle mého, ale nedalo mi to a zkoumala jsem na internetu a podařilo se mi dohledat, co to zřejmě znamená: Květy a nať brutnáku se nesmějí vnitřně užívat delší dobu, neboť určitá skupina alkaloidů, které brutnák obsahuje, může přispívat ke vzniku rakoviny ( vzato z: bylinkyprovsechny )

Zajímavostí na něm je ( vyzkouším letos a dám vědět), že prý při spalování nati obsah dusičnanu draselného způsobuje jiskření a malé výbušné zvuky jako při malém ohňostroji ... To mi připomělo - pokud máte v okolí diviznu, po vysušení její lodyhu namočte do oleje a špičku zapalte. Slouží jako louče, která mění barvy. Vyzkoušeno.

Ale zpátky k jeho léčivým účinkům - mým cílem byly ty krásné hvězdicové květy - ty jsem chtěla hlavně jako kosmetickou přísadu na suchou a citlivou pleť - ať už jako výluh do vody k omývání či zapracovat do home-made krému.


Listy se dají použít k obkladům na zánětlivou pleť - můžete je přidat dokoupele ještě s otrubami - čistí pokožku. Jen pozor!, ty starší mají na sobě chloupky, které nepříjemně škrábou. I při běžné manipulací s rostlinou dokáží dobře potrápit.

Mladé listy se také využívají ! s rozumem jako mladý špenát - do polévek, nádivek, smoothie ... dají se i zamrazit.

Na internetu určitě narazíte na brutnákový olej - v lahvičce, v tobolkách - pořídíte ho od 150 do 600 korun - k mazání na problematickou pokožku, či vnitřnímu užití třeba pro podporu srdeční činnosti, při psychické zátěži, klimakteriu, na menstruační syndrom.

Pro zahradníky permakulturáře tu mám tip - Brutnák se sází k jahodám a rajčatům - podporují navzájem svůj růst a odhání od rajčat škůdce.


zmestskeslecny.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama