Říjen 2017

Tip na šťávové lahve

4. října 2017 v 8:00 | Petra |  Potkala jsem, našla jsem
Pokud máte někde po cestě Ikeu a také řešíte, jako já, do čeho dát šťávy, mají tu skvělé stylové skleněné lahve s klip uzávěrem.
A protože dělám šťávy třeba jen z litru, hodí se mi spíše menší sklenice.
Tedy za tyto půlčíky za 29,- Kč jsem vděčná!


Černý kořen

2. října 2017 v 10:00 | Petra |  Kuchtění
Černý kořen jedu už třetím rokem. Letos se mi konečně podařilo i získat semínka - kvete v druhém roce nádhernými žlutými květy. Je to velice chutná zelenina, které jsem se z počátku, nevím proč..., bála.

Chovat i jíst se k ní můžete jako k jiné kořenovce - loupat, mrazit, jíst za syrova.

Je vynikající pečená - v podstatě si ji už jinak neupravuji.

Semínka, stojí do dvacky, zakoupíte v každé drogérce. Jsou veliká a podlouhlá, krásně se sejí v rozestupech - brzy z jara, nebo srpen/září - já tedy vždy seji na jaře.
Z vlastní zkušenosti - pokud máte těžkou půdu, smíchejte ji před tím s pískem - bude se Vám potom kořen lépe dobývat, protože i když jej opatrně podrývám vidlemi, stejně si mi vždy kořen zlomí. Jinou pěstící radu nemám. Nezažila jsem na něm nemoci, mravence, že by mi nevzešel, vadilo mu sucho... Na internetu ale nejdete tisíc cobykdyby.
Je mrazuvzdorný, tedy sklidit lze i na pozdní podzim, kdy se v podstatě dobývá. Já ho oloupu ( ani nevařím ) a dám na mražák.

Při loupání z něj teče bílé mléko - inulin. Někde se dočtete, že jejmáte dát proti hnědnutí a vytékání mléka do studené vody s octem - já to nedělám, nehodlám si špinit další nádobí a stejně jej do pěti minut zpracuji plus údajně může tím mlékem špinit i ruce - jako pampelišky. Mám tedy nějakou hodnou odrůdum, která mi to nedělá.

Černý kořen obsahuje výše zmíněný inulin, čímž se stává velice vhodnou zeleninou pro diabetiky, má veliký obsah draslíku - posílenní srdeční činnosti a je velmi lehce stravitelný. Pokud Vás také na podzim trápí žaludek a třeva, jako mě, opět ideální doplněk jídelníčku. Dá se využít i při střevní chřipce.

V mých pěti herbářích jsem o něm našla: NIC. Což očividně dokazuje, jak zapomenutá tato skvělá rostlina je ...


zmestskeslecny.blog.cz

Hrnce jako od babičky

1. října 2017 v 10:16 | Petra |  Potkala jsem, našla jsem
Krásný den, ráda bych se s Vámi podělila o úžasné tipy na stylové hrnce jako od babičky za pár korun:

První zelený je z Ikei za necelé tři stovky a druhý - červený, jsem našla ve výprodeji v Tescu asi za stodvacet- na brambory i polévku pro tři úplně ideální: